Ara
  • Sultan Culum

Gıdalarda Kurşun Tayini


Kurşunun toksik etkileri, esas olarak çalışmaları sırasında kurşuna maruz kalan insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.


Yüksek seviyelerde kurşuna kısa süreli maruz kalma beyin hasarı, felç (kurşun felci), anemi ve gastrointestinal semptomlara neden olabilir.


Daha uzun süreli maruz kalma, sinir sistemi üzerindeki etkilere ek olarak böbreklere, üreme ve bağışıklık sistemlerine zarar verebilir. Düşük seviyeli kurşun maruziyetinin en kritik etkisi, küçük çocuklarda entelektüel gelişim üzerindedir ve cıva gibi kurşun plasenta bariyerini geçer ve fetüste birikir.


Bebekler ve küçük çocuklar, kurşunun toksik etkilerine karşı yetişkinlerden daha savunmasızdır ve ayrıca kurşunu daha kolay emerler. Küçük çocukların kurşuna düşük düzeyde maruz kalmalarının bile nörodavranış gelişimine etkisi olduğu düşünülmektedir. Kurşun içeren yiyeceklerin tüketimi, genel popülasyon için başlıca maruz kalma kaynağıdır.


Kurşun gıdalara; topraktan, gıda üretiminde kullanılan sudan veya su sistemlerinden, saklama malzemelerinden geçebilmektedir.


Neden olduğu sağlık sorunları nedeniyle "Gıdalarda Kurşun Analizi" gerçekleştirilmelidir.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör