Ara
  • Sultan Culum

Metal - Mineral Analizleri


Ağır metaller, dünyamızın ana elementleri toprak, su ve hava ortamlarında bugün daha yaygın bir şekilde birikmeye başlamıştır. Bu durum dünya üzerinde tüm canlıların yaşamını tehdit etmektedir. Son derece ciddi bir çevre sorunu haline gelen ağır metal miktarındaki bu artışın birçok nedeni bulunuyor. Sanayi faaliyetleri, maden yatakları ve işletmeleri, motorlu araçların egzozları, volkanik faaliyetler, hatta tarımda kullanılan gübre ve ilaçlar ve kentsel atıklar, başlıca nedenlerdir.

Ağır metallerin en büyük etkisi insan vücudunda meydana getirdiği toksik etkidir. Beslenme, solunum ve deriden emilim yoluyla insan vücuduna giren ağır metaller, dokularda birikmeye başlar. Vücut sistemleri bu metalleri vücuttan kolayca atamazlar. Sonunda zaman içinde ciddi hasarlara neden olabilecek zehirlenme seviyelerine ulaşırlar ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olurlar.

Ağır metallerin vücutta toplanması, genelde çevre kirliliğinin bir sonucudur. Çoğu zaman da metal ambalajlarda bulunan arsenik, civa, kurşun, bakır ve kadmiyum gibi ağır metaller ürünlere geçerek insan vücuduna girer. Ağır metallerin hepsi birer kanserojen maddedir. Metal ambalajlı ürünler ile birlikte deniz ürünleri ve salamura gıdalar da bu açıdan riskli gıdalar arasındadır.

Bu metaller, böbrek, beyin ve karaciğerde yoğun birikim yaparlar ve vücuttan atılamaması yüzünden zehirlenmelere yol açarlar. Bu yüzden gıdalarda bulunan ağır metaller, Türk Gıda Kodeksi’nde açıklanan limit değerleri kesinlikle geçmemelidir. Metal mineral analizleri bu amaçla yapılmaktadır ve analizler ileri teknoloji gerektiren bir uzmanlık alanıdır.

Ağır metaller, metalik özellikler gösteren elementlerden oluşurlar ve tam bir tanımlaması yapılmış değildir. Canlı organizmaların hemen hepsinin değişen miktarlarda ağır metallere ihtiyaçları bulunuyor. İnsanların da demir, bakır, kobalt, çinko, mangan ve molibden gibi ağır metallere ihtiyaçları vardır. Ancak vücutta aşırı miktarlarda bulunması organizmaya zarar verir. Civa, kadmiyum ve kurşun gibi toksik metaller de ağır metaller arasında kabul edilir ve zaman içinde vücutta birikmeleri insan sağlığını olumsuz etkiler. Ağır metaller bozunmadıkları için zararlı ve tehlikelidir.

Minerallere gelince. Mineraller doğal şekilde oluşurlar ve homojen bir yapıları vardır. Belli bir kimyasal bileşime sahip katı maddelerdir ve canlı gelişiminde oldukça büyük öneme sahiptir. Belli miktarlarda düzenli olarak alındıklarında vücut için yararlıdır. Ama yüksek seviyelerde alınması vücudun çeşitli organlarında çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, mineral ve ağır metallerle ilgili olarak, Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Tebliği’nde üst limitleri göstermiştir. Sulardaki üst limitler ise Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör