Ara
  • Sultan Culum

Nitrit - Nitrat Analizi


Genellikle et ve et ürünlerinde katkı maddesi olarak nitrit – nitrat kullanılmaktadır. Ürünün çeşidine bağlı olarak renk, doku ve tat gibi özelliklerin iyileştirilmesi, mikrobiyolojik olarak iyileştirilmesi amacıyla nitrit ve nitrat kullanılmaktadır.


Et ve et ürünlerinde nitrit ve nitrat kullanımı ile oksijen ile oluşabilen acımanın önlenmesi ve Clostridium botulinum gibi patojen mikroorganizmaların öldürülmesi için kullanılmaktadır. Ancak birçok katkı maddelerinde olduğu gibi nitrit ve nitratın da gıdalarda kullanımı belirli limitlerle sınırlandırılmıştır.


Nitrit ve nitratın fazla kullanımlarında çeşitli sağlık sorunları görülebilir. Bu nedenle gıdalarda özellikle de et ve et ürünlerinde “Nitrit – Nitrat Tayini” gerçekleştirilmesi gereken önemli test parametrelerindendir. Et ve et ürünlerde istenilen renk ve istenilen dokunun elde edilmesi ve raf ömrünün uzatılması için nitrit ve nitrat kullanımı çok fazladır.


Potasyum nitrat, sodyum nitrat katkı maddeler ilgili yönetmelikler kapsamında belirlenen limitlerde kullanıldığında sağlık problemlerinin de önüne geçilmiş olur. Limit üstünde kullanımın tespit edilmesi için “Nitrit – Nitrat Tayini” gıdalarda gerçekleştirilmektedir.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör